Факультет фізики, математики та інформатики

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИКИ, МАТЕМАТИКИ ТА ІНФОРМАТИКИ

Науковці досліджують потенціал отруйних рептилій

Чи може гримуча змія, чи тисячі інших отрутних рептилій, допомогти лікувати ожиріння, алергію чи діабет? Відповіді з унікальної лабораторії у Бельгії у програмі “Футуріс” на Euronews”.

 

Хуліан Лопес Ґомес, журналіст euronews:
“Перед вами вкрай отруйні тварини. Але у наступному репортажі ви побачите, що отрута, яка може вбити, також може лікувати діабет, серцево-судинні хвороби, алергії та ожиріння”.

 

Ця незвична ферма на півдні Бельгії є домом для 200 видів отрутних тварин. За ними дбайливо доглядають із амбітною дослідницькою метою.

 

Руді Фурмі, директор лабораторії ALPHA Biotoxine:
“Я виділяю отруту з цього мексиканського ескорпіона. Ця ящірка походить з Центральної Америки. Отрути видів, споріднених із нею, вже використовують для створення ліків від діабету”.

 

Хуліан Лопес Ґомес, журналіст euronews:
“Допоки їх вивчали, в основному, для пошуку протиотрути. Але, виходить, ситуація змінюється?”

 

Руді Фурмі, директор лабораторії ALPHA Biotoxine:
“Так, зараз ми використовуємо фундаментальні дослідження, аби знайти у цьому природному матеріалі речовини, чиї токсичні властивості можна використати із терапевтичною метою”.

 

Лоїк Квентан, біохімік з університету у Льєжі:
“Це отрута небезпечної гадюки з Південної Америки. Це дуже активний і потужний складний хімічний коктейль. Ми хочемо дізнатися, які з його компонентів мають потенціал для створення медикаментів у майбутньому” .

 

Вчені Європейського дослідницього проекту використовують мас-спектрометри та інше складне обладнання, аби виокремити токсини з отрут майже 200 видів тварин. 4000 цих нових міні-протеїнів класифікували лише за останній час.

 

Лоїк Квентан, біохімік з університету у Льєжі:
“Те, що ми бачимо на екрані комп‘ютера, – це графічне вираження молекулярного складу кожного зразка отрути, що ми аналізуємо. Різні компоненти впорядковані та класифіковані відповідно до їхньої маси. Піки – це токсини”.

 

Після ідентифікації токсини виділяють за допомогою складних біологічних і хімічних процесів. Робота тривала та багатоетапна.

 

Жиль Мурьє, хімік з лабораторії CEA Saclay:
“Наприкінці цих процедур ми отримуємо смоли, ось ви можете поглянути. Ці смоли ми пізніше обробляємо, щоб отримати синтетичний продукт, який згодом використаємо для отримання токсину, який вже будемо досліджувати”.

 

Отримані токсини досліджують перевіркою на окремих молекулярних мішенях. І результати поки що обнадійливі. Дослідники кажуть, що ліки для певних типів хвороб на основі отрути – вже не сюжет наукової фантастики.

 

Ніколя Жиль, фармаколог CEA Saclay:
“Ми сконцентрувалися на діабеті та ожирінні. Для цих хвороб потрібні нові види ліків. Відкриття та процес класифікації займають приблизно 2-3 роки. Потім потрібно ще 10-15 років на розробку, тестування та сертифікацію нових ліків, перш ніж вони вийдуть на ринок”.

 

І окрім користі для нашого здоров‘я, дослідники сподіваються, що їхня робота принесе користь і тваринам, з якими вони працюють, змінивши наше стереотипне ставлення до них.

 

Руді Фурмі, директор лабораторії ALPHA Biotoxine:
“Більшість із цих тварин під загрозою зникнення. Вони страждають від назаконного полювання, їхню природну екосистему руйнують. Якщо ми можемо показати, що ці тварини насправді необхідні нам, можливо до них краще ставитимуться, а вони допоможуть нам дбати про наше здоров‘я”.

Ви тут: Головна Новини сучасної науки Науковці досліджують потенціал отруйних рептилій