Факультет фізики, математики та інформатики

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИКИ, МАТЕМАТИКИ ТА ІНФОРМАТИКИ

Невичерпне джерело енергії


Науковці з Інституту Макса Планка у Ґрайфсвальді (Німеччина) закінчили випробування гібридного ядерного реактора із назвою “Wendelstein 7-X stellarator”.

У приниципі роботи пристрою – тиражування процесів, які відбуваються всередині зірок для створення електроенергії. Дослідники стверджують: машина здатна допомогти вченим зробити ядерний поділ невичерпним джерелом енергії. Крім того, перевага електростанцій атомного поділу полягає в тому, що в даному випадку немає жодних небезпечних відходів.

“Атомні електростанції стикаються з проблемою утилізації. Вони створюють ядерні відходи, які залишатимуться протягом десятків тисяч років. Станції, що працюють на принципі ядерного поділу, не мають цих проблем”, – зазначає Томас Клінґер, науковий директор проекту.

Термоядерні реактори працюють з використанням двох видів атомів водню: дейтерію і тритію. Вчені видаляють електрони з атомів, утворюючи особливу субстанцію – іонну плазму, яка виділяє величезну кількість енергії. Такий реактор має тривалий термін (десь із сто років), щоб вступити в дію.

“Це превентивний захід. Щось на зразок саджання дерев. Якщо не посадити дерево в цей момент, воно не принесе плодів через сто років. Про це слід подумати зараз”, – говорить далі Томас Клінґер.

Технологія, яка застовується у Ґрайфсвальді, досить сильно відрізняється від тієї, яка використовується на інших атомних електростанціях, як от у місті Кадараш на півдні Франції. Тут використовується пристрій типу токамак – тороїдальна установка для магнітного утримання плазми з метою досягнення умов, необхідних для протікання термоядерного синтезу.

Той, що використовується у Німеччині, має той недолік, що його надзвичайно складно побудувати. Хай там що, обидва шляхи до термоядерної енергії – довгі й складні.

Ви тут: Головна Новини сучасної науки Невичерпне джерело енергії