Факультет фізики, математики та інформатики

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИКИ, МАТЕМАТИКИ ТА ІНФОРМАТИКИ

Навчально-виховний центр "Планетарій"

16 квітня 2004 року на фізико-математичному факультеті Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини розпочав свою діяльність навчально-виховний центр «Планетарій» (НВЦ «Планетарій») як лабораторія сферичної астрономії.

Ідея створення лабораторії сферичної астрономії, по суті сучасний кабінет шкільної астрономії, яка б дозволила досконаліше вивчати та популяризувати астрономію, надавала можливість наочно демонструвати астрономічні явища, належить доктору педагогічних наук, професору, завідуючому кафедрою фізики і астрономії та методики їх викладання - Мартинюку М.Т.

Активну участь у створенні та реалізації даного проекту брали: кандидат педагогічних наук, доцент – Ткаченко І.А., директор з технічних питань Київського регіонального планетарію – Боровик В.В., а також викладачі, співробітники та студенти університету. Навчально-виховний центр «Планетарій» функціонує як центр проведення різноманітних навчально-виховних заходів на фізико-математичному факультеті та університеті так і є експериментальним майданчиком для здійснення наукових апробацій авторських розробок в галузі методики навчання астрономії, фізики й інформатики.

За призначення, Планетарій — науково-освітня установа, в якій проводять аудіо-візуальні лекції з астрономії і суміжних наук, демонструють зоряне небо, виконують прості астрономічні спостереження. Університетський НВЦ «Планетарій» зорієнтований безпосередньо на поглиблене викладання дисциплін природничо-математичного напряму, популяризацію фундаментальних природничих наук, проведення наукових зібрань, впровадженню сучасних освітніх технологій тощо. За роки свого існування НВЦ «Планетарій» відвідало понад 14 тисяч відвідувачів, що засвідчує про потужні можливості багатофункціонального використання даного центру.

Демонстрації в планетарії з навчальною метою мають низку переваг у порівнянні з демонстрацією студентам (учням) справжнього зоряного неба: моделювання спостережень не залежить від погодних умов і часу доби; є можливість демонструвати вигляд зоряного неба на різних географічних широтах, «прискорювати час» під час демонстрацій добового обертання небесної сфери, рухів планет, Сонця; моделювати різноманітні поточні астрономічні явища, відзначені, наприклад, в Астрономічному календарі; можна легко визначати координати небесних світил. Також, планетарій дозволяє наочно продемонструвати ряд понять сферичної астрономії, зокрема, математичний горизонт, небесний меридіан, небесний екватор, коло схилень тощо.

Навчально-методична діяльність лабораторії НВЦ «Планетарій» реалізується у декількох напрямах:

  • Проведення навчальних екскурсій серед учнівської молоді шкіл міста, районів центральних областей України.
  • Проведення науково-методичних конференцій, семінарів, виїзних засідань наукових редколегій фахових видань. Відбувалися: науково-методичні семінари з учителями міста та району спільно з ВГО «Асоціація учителів фізики Шлях освіти – ХХІ» – голова Чернецький І.С.; «Актуальні проблеми дидактики фізики і астрономії»; «Новітні технології викладання фізики і астрономії», «Впровадження ІКТ в освітні галузі», «Впровадження у навчальний процес ЕКТС». Зустрічі з передовими науковцями: М.Внуком (США), Я.Ключковським (уповноважений посол Польші), О. Гройзбергом (Німеччина) та з ін.
  • Використовується для проведення навчально-виховних заходів. Таких, як тиждень фізики, математики, інформатики, відкриті заняття, підготовка до олімпіад, під час реалізації яких також може активно здійснюватися профорієнтаційна робота.

На сьогодні, НВЦ «Планетарій» - сучасна науково-дослідна лабораторія, своєрідна родзинка фізико-математичного факультету зокрема та університету в цілому.

ЗВ'ЯЗАТИСЯ З НАМИ

Ми в соціальних мережах.

ФОТОГАЛЕРЕЯ
Ви тут: Головна Наука Науково-дослідні лабораторії і центри